• 200 ₺ üzeri ücretsiz kargo
HER KADININ BİLMESİ GEREKEN KONU:  DOĞURGANLIK BİLİNCİ,

HER KADININ BİLMESİ GEREKEN KONU: DOĞURGANLIK BİLİNCİ

Salı, 13 Nisan 2021

Stj. Erg. Halide Çalhan

 

A képen személy, fal, beltéri, ruházat láthatóAutomatikusan generált leírás

Adet döngüsünün 28 gün olması gerektiğini ve ovulasyonun da genelde 14.günde gerçekleştiğini çok duymuşsunuzdur, ancak bu bilgi sadece istatistiğe dayanır ve gerçekte kadın bedeninin istatistiğe göre çalışmadığını biliyoruz. Aslında kadın her adet döngüsünde ovulasyon civarında sadece bir kaç gün süreyle doğurgandır. Peki biz ovulasyon tarihini nasıl bilebiliriz?

Bu doğurganlık zamanını güvenilir biçimde belirlemenin pratik olan tek yolu, kadının sabah uyandığındaki vücut ısısını ve servikal sıvısının yapısını gözlemlemektir. İsteğe bağlı olarak servikal pozisyon da gözlemlenebilir. Doğurganlık belirtilerinin çizelgesini tutan kadın, hangi günde hamile kalabilir olup olmadığını söyleyebilir. Yumurtlamanın asıl gerçekleştiği gün bir adet döneminden diğerine değişiklik gösterebildiği için yumurtlama civarındaki bu birkaç günün bilinmesi önemlidir ve Doğurganlık Bilinci Yönteminini (DBY) değeri de burada yatar. 

 

Doğurganlık Bilinci Yöntemi (DBY) üç temel doğurganlık belirtisi olan servikal sıvı, vücut ısısı ve isteğe bağlı olarak servikal pozisyonu gözlemlemeyi ve bunun çizelgesini tutmayı kapsayan, bilimsel olarak güvenilirliği %99,4 olarak doğrulanmış bir yöntemdir.

 


A képen szöveg láthatóAutomatikusan generált leírás

 

Her kadının döngüsü kendine özel ve eşsizdir, doğurganlık bilinciyle kadın kendi bedenini ve ritmini tanır, bu sayede kadın kendi bedeni için normal olanı bilir, olası bir problemi de çok daha kolay ve hızlı farkeder. DBY bilgisini kendi sağlık durumumuzu takip etmek, doğum kontrol ya da aile planlaması için kullanabiliriz, bu yüzden doğurganlık bilinci kadının yaşamında değerli bir kaynak olur. 

Doğurganlık bilinci tabii ki bütün kadınlar için en iyi doğum kontrol seçeneği değildir. AIDS ve diğer cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar göz önünde bulundurulduğunda, DBY sadece bu yöntemi doğru şekilde uygulayabilecek olgunluk ve disipline sahip tek eşli çiftlere önerilir. 


 Peki doğum kontrol yöntemi olarak neden Doğurganlık Bilinci? Bir kaç başlıkta toplamak gerekirse;
 

  • bedenimizle uyumlu
  • bilimsel olarak güvenilirliği %99,4 olarak kanıtlanmış
  • yan etki yok
  • çevre dostu
  • ekonomik

Yazarımız hk.:

Halide Çalhan
1998 yılında, Macaristan'da doğdu.
Lisans eğitimine 2016 yılında Üsküdar Üniversitesi Ergoterapi bölümünde başlamış,
2017 yılında Sağlık Bilimleri Üniversitesine geçiş yapmıştır.
Az gören rehabilitasyonu ve nörolojik rehabilitasyon alanlanlarında staj yapmıştır.
2019 yılında Doğurganlık Bilinci Yöntemi eğitimini,
2020 yılında Profesyonel Koçluk eğitimini tamamlamıştır. 
Kadın Sağlığı ve Ergoterapi konulu yazılar paylaştığı OT Women's Health isimli sayfayı kurmuştur.

 

saglikli yasam, regl dönemi,


© 2021 SagligaDestek.com Tüm Hakları Saklıdır
whatsapp