• 200 ₺ üzeri ücretsiz kargo
Eyvah Magnezyum'um Eksik!,

Eyvah Magnezyum'um Eksik!

Cuma, 06 Mart 2020

Vücudumuz mükemmel çalışan sistemler bütünüdür. Kaslar, kemikler, organlar,  dokular hepsi birbiriyle mükemmel uyum içinde çalışır.Tüm bunlar olurken bazı mineraller de bu sistem içinde çok kilit rol oynar. İşte onlardan bir tanesi de Magnezyum!

Magnezyum eksikliği yaşadığımız zaman vücudumuzdaki mükemmel çalışan bu denge bozulur ve hiç de iyi hissetmeyiz, bir çok sağlık sıkıntısı yaşarız. Çoğu zaman da magnezyum eksikliği yaşadığımızı farketmeyiz. Oysa vücudumuzda 300 adet biyokimyasal reaksiyonun gerçekleştirebilmesi için Magnezyum gereklidir ve Magnezyum vücudumuzda en çok bulunan dördüncü mineraldir.

Kadın ve erkeklerde genel olarak %50 -%90 arasında magnezyum eksikliği görülür.  Magnezyum eksikliğinin temelde 3 sebebi vardır.

  • Magnezyum emilimini azaltan ilaç kullanımı
  • Kötü beslenme
  • Huzursuz bağırsak sendromu, geçirgen bağırsak sendromu gibi kronik bağırsak hastalıkları

Peki bizde Magnezyum eksikliği olduğunu nasıl anlarız? Belirtileri ve etkileri nelerdir?

Unutkanlık.

Magnezyum, öğrenme ve hafıza fonksiyonu için gerekli olan beyin reseptörlerini düzenlemede önemli  rol oynamaktadır.Magnezyum desteği almak, " Zihin bulanıklığını" geçirmeye yardımcı olur.

Hiperaktivite Bozukluğu ve Dikkat Eksikliği

Araştırmalar 6 ay boyunca günde 200 mg magnezyum takviyesi alan çocukların  almayan çocuklara göre hiperaktivite seviyelerinde önemli ölçüde azalma olduğunu göstermiştir.

Yorgunluk

Magnezyumun stres seviyelerini azaltma üzerinde büyük bir etkisi vardır. Magnezyum, daha dengeli hormon üretiminde oldukça önemli bir rol oynar.

Uyku şikayetleri

Yapılan araştırmalar magnezyum takviyesi almanın uykusuzluk ile ilişkili göstergeleri iyileştirmeye yardımcı olduğunu göstermiştir.

Depresyon

Magnezyum,  depresyon ve anksiyeteye neden olan uyarıcı NDMA (N-metil-D-aspartik asit) reseptörünün uyarılmasını azaltır.

Yüksek tansiyon ve kalp sağlığı

Yapılan çalışmalar, magnezyum takviyesi alan kişilerin  tansiyonlarını 12 mm hg'ye kadar düşürebildiklerini gösteriyor.

Amerikan Kardiyoloji Dergisi’nde yayımlanan çalışmalara göre  düşük magnezyum  koroner kalp hastalıklarını % 50-80 oranına kadar arttırıyor. Magnezyum takviyesi alan kalp hastalarının daha uzun yaşadığı tespit edilmiştir.

Astım

Araştırmalara gözteriyor ki, magnezyum yönünden zengin gıdaları yeterince tüketmeyen insanların astım olma riskleri daha yüksek.

Enflamasyon

Enflamasyon neredeyse tüm kronik hastalıklarda  görülür. Ancak magnezyum, CRP ve Nfkb olarak bilinen enflamasyon yapan kan markerlerini azaltma özelliğine sahiptir.

İnsülin direnci

Yapılana çalışmalar magnezyum takviyesi alımının insülin duyarlılığını azalttığı, metabolik sendromun ve diyabetin bir başka göstergesi olan trigliseritleri de azalttığını göstermiştir. 

Migren ve baş ağrıları

Çok ilginç ancak migren hastalarının en az yarısında magnezyum eksikliği olduğu tahmin ediliyor. Araştırmalar, kronik migreni olan insanlardan %60’ının, vücutlarının magnezyum emilimini azaltan genetik bir mutasyona sahip olduğunu göstermiştir.

Tiroit hormonu üretimi

Trioit hormonlarının üretimi için magnezyum gereklidir ve magnezyum eksikliğinin tiroit problemlerine yol açan ve çoğunlukla atlanılan faktörlerden biri olduğunu unutmamalıyız.

Kas ağrıları ve kramplar

Özellikle spor yapan kişilerde görülen bacaklarda ve vücuttaki diğer yerlerde birden başlayan spazmlar, kramplar ve kas ağrıları magnezyum eksikliğinin en sık görülen belirtilerdir

Güçsüz kemikler

Magnezyum güçlü ve sağlıklı kemikler üretmek için önemli bir besin maddesidir. Yapılan bir çalışmada, 300 mg  magnezyum takviyesinin bir yıl boyunca alındığında kemiğin mineral yapısını güçlendirdiği anlaşılmıştır.

Erken yaşlanma

Magnezyum eksikliği endotel hücrelerinin ve fibroblastların ölümünü hızlandırarak daha hızlı yaşlanmaya ve yaşlılığa bağlı hastalıklara yol açar.

Cilt sağlığı

Cilt alerjisi olan kişilerin, magnezyum takviyesi aldıklarında ciltlerinde ciddi iyileşmeler görülmüştür.

Magnezyum eksikliği belirtilerinden herhangi birine sahipseniz, mutlaka  doktorunuza danışın. Magnezyum seviyeniz yetersizse,  beslenmenizde ıspanak, pazı, bitter çikolata, kabak çekirdeği, badem, avokado, somon, kefir, incir, muz, gibi  besinlere yer verebilirsiniz.

Fakat magnezyumunuzu tamamen beslenme yoluyla takviye etmek zordur. Doktorunuza danışarak magnezyum takviyesi almayı düşünebilirsiniz. Magnezyum takviyelerinin genellikle yan etkileri yok denecek kadar azdır, ancak gereğinden fazla aldığınız zaman ishal ve bağırsak rahatsızlarına neden olabilir.

İlginizi çekebilir: Magnezyum Takviyeleri

sağlıklı yaşam,


© 2021 SagligaDestek.com Tüm Hakları Saklıdır
whatsapp