• 200 ₺ üzeri ücretsiz kargo
Zerdeçalın Faydaları Nelerdir?,

Zerdeçalın Faydaları Nelerdir?

Pazartesi, 04 Mayıs 2020

Altın Baharat Zerdeçalın Faydaları Nelerdir? Zerdeçalı Nasıl Kullanabiliriz?

Hint safranı ya da altın baharat olarak bilinen sarı renkli, değişik isimli, şifa deposu zerdeçal artık bizim de mutfaklarımıza girmeye başladı. Köri (curry) baharatının içinde yer alan ve ona sarı rengini veren temel baharat da zerdeçaldır.

Zerdeçalın faydaları nelerdir?

Zerdeçal; karaciğeri temizlemeye yardımcı, bağışıklığı arttıran, kolesterol seviyelerini düzenleyen çok faydalı bir baharattır. Ayırca Alzheimer riskine karşı da koruyucu etkileri kanıtlanmıştır. Alzheimer için henüz tam  bir tedavi yöntemi bulunamamış olsa da, antioksidan özelliği ve enflamasyon önleyici etkileri sayesinde Alzheimer’a neden olan etkilerin ortaya çıkış riskini azaltır.

Zerdeçalın içinde bulunan kurkumin  çok güçlü bir antioksidandır.  Aynı zamanda güçlü bir ağrı kesici olduğu da yapılan çalışmalarla kanıtlanmıştır.

Yapılan araştırmalar 6 hafta boyunca düzenli olarak zerdeçal tüketiminin depresyon tedavisinde kullanılan ilaçlar ile benzer etkiler yarattığını göstermiştir.

Zerdeçal; ani ruh değişimlerine ve manik depresyona karşı kullanılabilir ve güne daha mutlu, daha enerjik başlamanıza yardımcı olur.

Diyabet ilaçlarının kullanımı sırasında oluşan toksinlerin akciğerlerden arınmasına destek olur.

Ayrıca sindirime yardımcı olan zerdeçal Ayurveda diyetinde de yer alan baharatlardandır.

Mide ve bağırsak sorunlarının giderilmesine yardımcı olur. Düzensiz bağırsak sendromu  (IBS) rahatsızlığının tedavisine yardımcı olur.

Zerdeçalın yaşlanma karşıtı özelliklere sahip olduğu da ayrıca bilinmektedir.

Bir yemek kaşığı zerdeçal günlük; yüzde 25 oranında manganez, yüzde 16 oranında demir, yüzde 5 oranında potasyum ve yüzde 3 oranında C vitamini ihtiyacınızı karşılar.

Zerdeçalın bağırsaklardan emilimi çok kolay değildir. Bu yüzden zerdeçalı, karabiber ya da Hindistan cevizi yağı ile birlikte tüketerek emilimini kolaylaştırabilirsiniz.

Zerdeçalı nasıl kullanabilirsiniz?

Zerdeçalı diğer sevdiğiniz baharatlarla karıştırabilirsiniz Bu karışımlar sayesinde zerdeçalı sofranızdan eksik etmemiş olacaksınız. Et ya da tavuk soslarının içine zerdeçal ekleyebilirsiniz.

Zerdeçallı smoothie, zerdeçallı çorba gibi farklı seçenekler sunarak çeşitli şekillerde zerdeçal tüketmeye devam edebilirsiniz.

Hem sıcak bir kahvenin yerine geçecek hem de sağlıklı bir içecek olsa da içeyim diyorsanız zerdeçallı süt tam size göre! “Altın süt” olarak anılan bu içeceğin sağlık açısından birçok faydası bulunuyor.

Altın Süt (Golden Latte) Tarifi

Malzemeler

  • 1,5 su bardak süt (bitkisel ya da hayvansal istediğiniz süt çeşidini kullanabilirsiniz)
  • 1 çay kaşığı zerdeçal
  • 1 çay kaşığı zencefil
  • 1 çay kaşığı karabiber (bağırsaklardan emilimi kolaylaşması için)
  • 1 çay kaşığı Hindistan cevizi yağı (bağırsaklardan emilimi kolaylaşması için)
  • 1 çay kaşığı bal (isteğe bağlı)
  • 1 çay kaşığı tarçın (üzerine eklemek için)

Süt, zerdeçal, zencefil, karabiber ve Hindistan cevizi yağını bir tencereye alın ve süt kaynayıncaya kadar karıştırın. Kaynadıktan sonra içerisine bal koyup karıştırın ve üzerine de tarçın ekleyin. Sütünüz hazır! Afiyet olsun 🙂

Aşırı zerdeçal tüketimi tüm baharatlarda olduğu gibi bazı yan etkilere sebep olabilir. Ancak yeterli ve dengeli kullanılması durumunda oldukça faydalıdır Baharatlarınızın arasında zerdeçala yer açmayı unutmayın!

 

Sağlıklı yaşam,


© 2021 SagligaDestek.com Tüm Hakları Saklıdır
whatsapp