• 200 ₺ üzeri ücretsiz kargo
Yeşillerin Gücü Adına, Astronotların Besini, Spirulina Nedir? ,

Yeşillerin Gücü Adına, Astronotların Besini, Spirulina Nedir?

Pazartesi, 27 Nisan 2020

Spirulinanın keşfi 14. yüzyıla kadar uzanmaktadır. Yapılan çalışmalar; Azteklerin önemli bir besin kaynağı olarak düşünülen spirulinanın proteinvitamin ve mineral yönünden muhteşem bir kaynak olduğunu ortaya koymuştur.

Bu araştırma sonuçlarından sonra farklı formlarda gıda takviyesi olarak hayatımıza hızlı bir giriş yapmış ve  dünyadaki ilk süper gıda olarak  belirlenmiştir.

Spirulina, yüksek miktarda bitki pigmenti içermesi ve fotosentez yaptığı için  bir süre bitki olarak sınıflandırılmıtır Ancak bir mavi-yeşil alg türüdür. Spirulina okyanus ve tuzlu göllerde kendiliğinden yetişen bir organizmadır ve dünyadaki en eski yaşam formlarından bir tanesidir.

Dünya’da 2,4 milyar yıldır varolduğu bilinmektedir.Spirulina, doğal olarak yüksek oranda protein (%66 oranında) ve B12 içerir. Doğal olarak lif kaynağıdır. NASA ve Avrupa Uzay Ajansı tarafından da astronotların besin ihtiyaçlarını karşılayabilmek için tercih edilmektedir.

Gözle görünemeyecek kadar küçük olan Spirulinanın bazı faydalarını aşağıda sizler için paylaşıyoruz.

1. Antioksidan etkileri

Hücre hasarını önleyen proteinler bakımından oldukça zengin bir gıda olan spirulina, güçlü bir antioksidan kaynağıdır. Anfi-enflamlatuar gücüyle vücuttaki iltihaplanmanın da önüne geçmektedir. spirulinanın düzenli kullanımla tümör boyutlarını küçülttüğü de kanıtlanmıştır. 

İçeriğindeki antioksidanların bir kısmının spor sırasında kas yapımını arttırdığı desteklediği yönünde çalışmalar vardır.

 

2. Yüksek besin değerleri

Dünyadaki en besleyici gıda olarak nitelendirilen doz başına ortalama 20 kalorilik bir değere sahiptir. Günlük doz olarak 10 grama kadar tüketilebilen spirulina, protein, B1, B2, B3 vitaminleri, bakır, kalsiyum, aminoasitler, demir, magnezyum, potasyum, Omega 3 ve 6 deposudur.

3.Kan şekeri düzenleme

Spirulina, kan şekerini düzenlemek konusunda reçeteli ilaçlarla benzer bir etki gösterir.Aynı zamanda HbA1c seviyesini düşürerek kan şekeri dengesini uzun vadeli olarak iyileştirmektedir. 

4. Tansiyon üzerinde etkileri

Spirulina, düzenli kullanımlarda kan basıncını normal düzeylerde tutmaya yardımcı olur.Kalp krizi, felç ve kronik hastalıkların en büyük nedenlerinden bir tanesi olan tansiyon üzerinde de etkili olduğu bilinmektedir.  Vücutta nitrik oksit seviyesini arttıran ve dolayısıyla damarlarda rahatlama ve genişleme yaratan spirulinanın tansiyon üzerinde etkileri laboratuvar sonuçları ile kanıtlanmıştır. 

5. Ağır metal temizliği

Oldukça güçlü bir toksin temizleyici olan vücutta zaman içinde biriken ağır metalleri temizlemeye yardımcıdır. Yapılan araştırmalar, spirulinanın radyoaktivite hasarlarında da iyileşme sağladığını ortaya koymaktadır. 

5. Alerjik semptomlara etkileri

Spirulinanın alerjik reaksiyonları olumlu yönde etkileyerek kontrol altına aldığı konusunda bilimsel veriler vardır. Burun tıkanıklığı, burun akıntısı, hapşırık ve kaşıntı gibi semptomları hafiflettiği de bilinmektedir. 

Spirulina Tozu nasıl üretilir?

Naturiga’nın Spirulinası Güney Çin Denizi’nde zengin ormanlarla çevrili, kentsel veya tarımsal kirlilikten korunmuş bir adada yetişir. Cıva, kurşun ve diğer tüm zararlı bileşenlere karşı titizlikle  test edilir. Ayrıca, spirulina yosunlarının yetiştiği havuzlar pH değeri ve bakteriler açısından

düzenli olarak test edilir. Spirulina yosunu sudan ince bir örgü elek yardımıyla hasat edilir. Elekten geçirilen spirulina yıkama havuzuna aktarılır; elle yıkanır. Islak haldeki spirulina yosunu, besin içeriğini muhafaza edebilmesi için hızlıca tüm nemi buharlaştıran bir kurutma odasına yerleştirilir. Daha sonra ince yeşil toz olarak öğütülür ve paketlenir.

 

Spirulina tozu nasıl kullanılır?

Spirulina tozu 1-3 çay kaşığı kadar smoothielere, kahvaltılık yulaflı kaselere, yoğurt ve süt/bitkisel sütlere sebze çorbalarına eklenebilir, salataların üzerine serpilerek ya da suya karıştırarak kolaylıkla tüketilebilir.

 

Saç maskesi yapabilirsinizsmiley

 

Protein, saçınızın ham maddesidir ve bu harika maske, saçları daha güçlü kılmaya yardımcı olurken, büyümeyi hızlandırmak için Spirulinanın yüksek kaliteli, kolay emilebilir proteininden yararlanır.
Spirulina saçlar için diğer harika bileşenler olan demir, çinko ve lysine içerir ve bu sayede büyümeyi teşvik eder.Ayrıca içerdiği A vitamini ile saç derisini ve saçı nemli ve sağlıklı tutmak için doğal yağlar üretmeye yardımcı olur.
Fazladan nem sağlayan ve saçın durumunu iyileştirmesiyle ünlü olan hindistan cevizi yağı ve saç için diğer bir sihirli içerik olan elma sirkesi ekledik.
Saçlarımız ve cildimiz doğal olarak hafif asidiktir ve elma sirkesi bakteri, mantarla savaşan ve kuru, kaşıntılı bir saç derisini gideren mükemmel pH'ı geri kazandırır. Ayrıca saç derisinin  ticari saç ürünlerinden arınmasına yardımcı olur.

 

NEYE İHTİYACINIZ VAR?
1 yemek kaşığı  elma sirkesi ⁠
1,5 çay kaşığı Organik Spirulina tozu ⁠
1/2 muz veya avokado ⁠
1 yemek kaşığı hindistan cevizi yağı ⁠


1-Malzemeyi blenderda veya püre haline gelene kadar kasede iyice karıştırın.
2-Saçınıza ve saç derinize masaj yaparak uygulayın. ⁠
3-Saçınıza bir bone takıp minimum 15 dakika,maksimum 45 dakika kadar bekleyin. 
4-Nazik, doğal bir şampuanla iyice yıkayın (endişelenmeyin,saçlarınız yeşil olmaz smiley) Uzun,sağlıklı,pırıl pırıl  saçların keyfini çıkarın! haftada bir kez uygulayabilirsiniz.

Sağlıklı yaşam,


© 2021 SagligaDestek.com Tüm Hakları Saklıdır
whatsapp