• 200 ₺ üzeri ücretsiz kargo
Vajinal Kuruluk ve Tedavisi,

Vajinal Kuruluk ve Tedavisi

Cuma, 20 Aralık 2019

Vajinal Kuruluk ve Tedavisi

Biz kadınlar, menopoz öncesinde veya menopoz sırasında ateş basmaları ya da gece terlemesi gibi şikayetlerimiz hakkında çekinmeden konuşabiliriz. Fakat, konu vajinal kuruluk olunca menopoz sürecinin çok doğal bir etkisi olmasına rağmen en yakınlarımıza dahi bu konuda söz etmekten çekiniriz. Vajinal kuruluk hakkında konuşmadığımız için de etrafımızda bunun ne kadar yaygın bir durum olduğunu bilemeyiz.

 

Bu durumu yaşayan kadınlar içinde bulundukları durumu şöyle tarif ediyor; "Vajinamda sürekli buruşturulmuş bir kese kağıdı hissi var, ve ben onunla yaşamak zorundayım" Aslında böyle yaşamak zorunda değilsiniz!

 

Bizim vajinal kuruluk diye bildiğimiz, kadınlarda gerek menopoz, gerekse farklı cerrahi operasyonlar sonrası östrojen eksikliği nedeni ile vajinal mukozada dökülme ve incelme sonrasında oluşan duruma bilimsel olarak vajinal atrofi denir.

 

Vajinal Kuruluk (Atrofi) Yaşadığınızda;

  • Aslında vajina sürekli olarak kendini yenileyen bir dokudur. Fakat, östrojen eksikliği nedeniyle florası bozulur ve vajinada bakteri enfeksiyonları gelişir.
  • Bakteri enfeksiyonlarına açık bir vajina; elastikiyetini kaybetmiş, soluklaşmış, kısalmış, daralmış hatta kanamaya meyilli bir hale gelmiştir.

 

Dolayısıyla vajinal kuruluk yaşayan bir kadının, idrar yolları enfeksiyonlarına yakalanma riski artar. Sürekli olarak kaşınma hissi duyar. Ayrıca, cinsel ilişki sırasında kuruluktan kaynaklı ağrı duyması da kaçınılmazdır.

En yakınlarınıza bile bahsetmekten çekindiğiniz bu problem bir taraftan fiziksel sağlığınızı tehdit ederken, diğer taraftan da partnerinizle olan ilişkinizi olumsuz yönde etkileyebilir.

İlginizi çekebilir; Sağlıklı Yaşam Ürünleri!

Vajinal kuruluğun tedavisi yok mu?

Bu problemi yaşayan kadınlar, kendi kendilerine çözüm üretmeye çalıştıklarından çoğu zaman yanlış ürünleri tercih edebiliyor. Marketlerde bile bulunan basit kayganlaştırıcılarla bu problemin üstesinden gelebileceğimizi düşünüyoruz ya da sırf doğal bir çözüm olsun diye vazelinden tutun da, zeytinyağına kadar, çeşitli yöntemleri deneyip günün sonunda sağlığımızı da riske atmış oluyoruz.

Oysa ki, hormon ve paraben içermeyen ve sadece vajinal kuruluğu tedavi etmek amacıyla geliştirilmiş ürünler de bulmak mümkün. Özellikle, hiyalüronik asit içeren ovül formunda ürünler vajinal kuruluk tedavisi için oldukça etkili bir çözüm yoludur.

Peki nedir bu Hiyalüronik asit?

Hepimizin bildiği gibi, hiyalüronik asit içeren ürünler daha çok kozmetik ve cilt bakım ürünleridir. Yunanca ‘cam’ anlamına gelen hiyalos kelimesinden türetilmiştir. İnsan vücudunda doğal olarak bulunur. Görevi, cildin esnekliğini korumak, stabil durumda tutmak ve kollajen liflerinin onarımını sağlamaktır. Dolayısıyla hiyalüronik asit içeren ürünler vajinal kurulukta güvenle başvurabileceğiniz bir seçenektir.

Peki, vajinasında kese kağıdı hissi bulunan bir kadının yaşadığı sıkıntıyı sadece hiyalüronik asit giderebilir mi?

  • Antibiyotik ve antiviral özelliklere sahip yangı giderici aloe vera, bu sıkıntıları gidermekte hiyalüronik asitin etkili yardımcılarından biridir. 
  • İlginç ismiyle öne çıkan, gotu kola ya da centella asiatica doğada aslanların bile yaralarını iyileştirmek için sürtündükleri doku onarım işlemlerini uyarıp başlatan hiyalüronik asidin bir diğer doğal yardımcısıdır.
  • Çay ağacı yağı ise, çeşitli zararlı bakteriler üzerinde etkili yanma ve kaşıntıyı bastırmak için hiyalüronik aside yardım eder.
  • Aynı sefa bitkisi olarak bilinen, calendula officinalis ise doğal dezenfektan etkisi göstererek hiyalüronik asidi destekler.
Sağlıklı Yaşam,


© 2021 SagligaDestek.com Tüm Hakları Saklıdır
whatsapp