• 200 ₺ üzeri ücretsiz kargo
Pandemide D Vitamini  Almak Gerekli mi?,

Pandemide D Vitamini Almak Gerekli mi?

Çarşamba, 26 Ağustos 2020

Pandemi Süresince D Vitamini Takviyesi Almak Gerekli mi?

Pandemi nedeniyle her zamankinden daha fazla evlerimizde vakit geçiriyoruz. Bu süreçte bir çoğumuz hareket etmenin, dengeli beslenmenin, uykunun, zihin sağlığının ne kadar önemli olduğunun farkına vardık. Özen göstermemiz gereken konulardan bir tanesi de D vitamini değerlerimiz.

Evlerimizde daha fazla vakit geçirdiğimiz için, eskisine oranla açık havada daha az kalıyoruz. Dolayısıyla da vücudumuzda güneş ışınları sayesinde doğal olarak üretilen D vitaminini  yeterince sentezleyemiyor olabilir.

İnsan vücudunda mevcut olan D vitamininin yüzde 90’ından fazlası güneşin sayesinde üretilmektedir.

Yüzde 10 ise ağız yoluyla aldığımız gıdalardan sağlanır.  Bu gıdalara örnek olarak yumurta, yağlı balıklar, hayvansal yağlar ve sakatat grubunu verebiliriz.. Ancak sizin de göreceğiniz üzere yiyeceklerden alınan D vitamini organizmamız için asla yeterli değil,  güneşsiz bir ortamda sağlıklı bir bedene ve zihne sahip olmak mümkün değil.

Bu nedenle, bir uzman tavisyesi ile D vitamini takviyesi  almak önemli.  

D vitamini nedir, faydaları nelerdir?

D vitamini, yağda çözünen vitaminler grubunda yer alan ve güneş vitamini olarak da bilinen bir vitamin türüdür D vitamini vücudun genel işleyişinde oldukça hayati öneme sahiptir.

D vitamini:

 İskelet ve kemik sağlığı ile kas yapısından sorumlu olmasının yanında, kalp sağlığı ve tiroit bezleri için hayati gerekliliktedir. Ayrıca  kalp hastalıkları ve diyabet ile göğüs, prostat ve kolon kanserine karşı da koruyucu olduğu bilimsel çalışmalarla kanıtlanmıştır.

Bağışıklık sisteminin temel taşlarından biri olan D vitamini ayrıca inflamasyonu, ağrıyı, depresyonu ve aşırı derecedeki uyku isteğini de azaltır.

D vitamini aynı zamanda kalsiyum, demir, magnezyum, çinko ve fosfat gibi temel minerallerin emilimini de arttırmaktadır. Bazı klinik araştırmalara göre kadınlarda östrojen ve progesteron hormonlarını düzenlerken  erkeklerde testosteron seviyelerini arttırmaktadır.

  • Kanser, kalp ve kemik rahatsızlıkları gibi hastalıkları önlenmesinde,
  • Kalsiyum ve potasyum emiliminin düzenlenmesinde,
  • Kemik ve dişlerin gelişiminde,
  • Sağlıklı kilo dengesinin kurulmasında,
  • Doğurganlık mekanizmasında,
  • Depresyonla savaşta etkin rol alır.
  •  

D vitamini eksikliği

D vitamini eksikliği ülkemiz başta olmak üzere; tüm dünyada oldukça yaygın bir durumdur. D vitaminin vücudumuzdaki etkileri göz önünde bulundurulduğunda; eksikliği bir çok çok kronik hastalığa yakalanma riskimizi artırır. Bunların başında kemik erimesi, diyabet, depresyon, oto immün hastalıklar ve kanser gelir. Ayrıca yapılan araştırmalarda D vitamini eksikliğinin hamile kalmanın önünde bir engel oluşturabileceği tespit edilmiştir. D vitamini eksikliğinin doğurganlık dışında PCOS  (polikistik over sendromu) ya da endometriozis gibi rahatsızlıkları engellemede önemli bir role sahip.

U.S National Academy of Medicine (Ulusal Tıp Akademisi) verilerine göre, yetişkin bireyin günlük olarak 600-800 IU değerinde D vitamini alması gerekir. Ülkemizde yapılan istatistikler D vitamini eksikliğinin  toplumumuzun yüzde 55 ila 70’inde olduğu ortaya koyulmuştur (30 ng/mL ve altı). 

D vitamini takviyesi

D vitamini yağda çözünen bir vitamin olduğu için mutlaka  yemeklerle birlikte alınması gerekiyor. D vitamini takviyesiyle ilgili  çok önemli bir diğer konu ise, hap şeklinde olan D vitaminlerinden kaçınmak gerektiği. Çünkü, hap şeklinde alınan vitaminler, midede asit eksikliği yüzünden tam olarak çözünemez.

  

saglıklı yaşam,


© 2021 SagligaDestek.com Tüm Hakları Saklıdır
whatsapp