• 200 ₺ üzeri ücretsiz kargo
Metabolizma Hızlandırıcı 7 Besin,

Metabolizma Hızlandırıcı 7 Besin

Salı, 05 Mayıs 2020

İstediğiniz kiloya erişebilmenin sırrı verimli çalışan metabolizmadan geçer. Metabolizma hızı arttıkça kalori yakımı da arttığı için; vücut ideal kilo seviyesinde kalmayı rahatça başarır.

Metabolizma hızını arttıran yiyecekleri beslenme rutininize ekleyerek; en başta sağlıklı kalabilir ayrıca ideal kilonuza da kavuşabilirsiniz.

Peki metabolizma hızlandırıcı besinler nelerdir?

1. Baharatlar

Acı biberde bulunan kapsaisin, metabolizmayı canlandırarak yağ yakımını hızlandırır. Yapılan çalışmalarda, acı biberin ekstra kalori yakımına neden olduğu saptanmıştır.

Ayrıca zamanda zencefilin sıcak suyla karıştırılıp içilirse normal sıcak suya göre 43 kalori daha fazla yaktığı tespit edilmiştir. Zencefil açlık hissini bastırır ve metabolizmayı düzenler.

Zencefilin etkisini artırmak için karabiber ile karıştırabilirsiniz.

Baharatları sofranızdan eksik etmeyin.

2. Çaylar

Çayda bulunan kafein ve kateşin birleşimi metabolizma hızının artmasına yardımcıdır.  Özellikle de yeşil çay, günlük kalori yakımına 100 kalori eklemenize yardımcı olmaktadır.

Aynı zamanda çay karışımları  vücuttaki depo yağın daha verimli kullanılmasına ortam hazırlamaktadır.

 

3. Kakao

Kakao hem lezzetli hem de metabolizma hızı artırıcı özellikleriyle öne çıkar. Özellikle ham kakao yağı enerjiye çevirme özelliğiyle ve sindirimi kolaylaştırmasıyla da pek çok diyet listesinde yer alır.

4. Protein açısından zengin yiyecekler

Yumurta, süt ve süt ürünleri, et, balık, baklagiller, kuruyemişler, tahıllar metabolizma hızını arttıran yiyecekler arasındadır. Protein ağırlıklı beslenmek kas oluşumunu arttırdığı için yağ kaybı ve kilo verme çabasına da destek olur.

5. Demir, çinko, selenyum bakımından zengin yiyecekler

Çinko, selenyum ve demir sağlıklı bir vücut için önemli rol oynayan bir üçlü olarak bilinmektedir. Tiroid bezinin doğru çalışmasına katkıda bulunan bu üçlü sayesinde de metabolizma hızı artar.

Deniz ürünleri, baklagiller, kuruyemiş ve tahıllar demir, çinko ve selenyum bakımından zengin gıdalardır.

Tiroid hastalarının özellikle yavaş çalışan grupta yer alan hipotiroidi hastalarının metabolizma hızlarının artışına katkıda bulunurlar.

6. Kahve

Yapılan çalışmalar, kahvenin metabolizma hızını %11 arttırdığını kanıtlamıştır. Kafein, yağ yakımını hızlandırmasının yanı sıra vücut performansını arttırarak daha enerjik bir performans sergilemenize de yardımcı olur.

Ancak yine de aşırı kafein tüketiminden kaçınılmalıdır.

7. Sağlıklı yağlar

Sağlıklı yağlar arasından özellikle Hindistan cevizi yağı, orta zincir trigliseritler bakımından zengin olması nedeniyle yağ yakımını hızlandırır ve enerji üretimine katkıda bulunur.

 

Sağlıklı yaşam,


© 2021 SagligaDestek.com Tüm Hakları Saklıdır
whatsapp