• 200 ₺ üzeri ücretsiz kargo
Hangi Yaşta Nasıl Beslenmeli?,

Hangi Yaşta Nasıl Beslenmeli?

Pazartesi, 11 Mayıs 2020

Sağlıklı yaşam için bir çok uzmanın ayrı düştüğü konular olsa da hepimiz için geçerli olan genel bilgiler de mevcut. Bunlar nelerdir?

  • Şeker, sodyum ve doymuş yağlardan uzak durmak,
  • Daha fazla mevsiminde yetişen sebze, meyve tüketmek,
  • Meyveyi kontrollü tüketmek,
  • Tam tahıllı besin ve bakliyat tüketmek...

 

Yukarıdaki maddeleri çoğaltmak mümkün... Ancak her şeyin özelleştiği ve kişiye özel hale geldiği dünyamızda konu beslenmeye geldiğinde de hormonsal değişimler ve farklılıklar nedeniyle cinsiyete ve yaşa göre önemli farklar oluşur.

Yaş ilerledikçe değişen hormon seviyeleri, beslenme gereksinimlerinizi de değiştirir. Besin alımını yaşa göre ve cinsiyete göre değiştirdiğinizde; bağışıklığınızı daha da güçlü hale getirebilir, hücrelerinizi serbest radikallere karşı koruyabilir, kemik ve kas kaybınızı önleyebilir, görme problemlerinizin önünüze geçebilirsiniz. Yaşlanma ile birlikte doğru besin takviyelerini almak hayat kalitenizi oldukça arttıracaktır.

Kadınların ve erkeklerin günlük besin ihtiyaçları birbirinden farklıdır. Örneğin; menstrual döngü nedeniyle meydana gelen kan kaybı, kadının günlük demir ihtiyacını artırırken; testosteron erkeklerin daha yüksek kas kütlesine ve metabolizma hızına sahip olmasını sağlar;  bu da protein, B vitamini ve çinko ihtiyacını artırır.

Değişen yaş gruplarına ve cinsiyete göre ihtiyacınız olan besinleri irdelediğimiz bu yazı size hangi yaşlarda nasıl beslenmeniz hangi takviyeleri almanız konusunda  fikir verecektir.

 

20’lerde: Folat, Kalsiyum, Demir

Kadınlarda da erkeklerde de, 20’li yaşların ortalarına kadar kemik yapımı devam eder. Günlük kalsiyum ihtiyacını karşılamak, sonraki yıllarda ortaya çıkabilecek osteoporoz ve kırıklara karşı da korunma sağlayacaktır.

20’li yaşlardaki kadınların günde 1.000 mg kalsiyuma ihtiyacı vardır. Badem, tahin, ıspanak, baklagiller gibi besinler kalsiyum açısından zengindir. Bir fincan badem sütü 300 ila 330 mg arasında kalsiyum içerir.

Hücrelerin genetik materyali olan DNA’yı onarmak için  folat çok öenmlidir. Kadınların günde 400 mcg folata ihtiyacı var. Brokoli, avokado, mercimek; folat içeren besinlerdendir. Hamile kalmak isteyen ya da hamile olan kadınlarda folat ihtiyacı artabilir.

Demir ise oksijeni kaslara aktarır, metabolizmayı destekler, konsantrasyona yardımcı olur. Erkeklerin her gün 8 mg demir alması gerekirken, kadınların menstrual döngüden kaynaklı kaybı telafi etmek için her gün 18 mg demire ihtiyacı vardır. Demir; kırmızı et, soya fasulyesi, mercimek, nohut, kuru erikte yüksek oranda bulunur.

30’larda: Magnezyum çok önemli

30’lu yaşlarda kas kaybı başlar ve metabolizma yavaşlar dolayısıyla kalori ihtiyacı azalmaya başlar. Eğer 20’li yaşlardaki gibi yemeyeye devam ederseniz kilo almak kaçınılmaazdır. Egzersiz yapmak, ağırlık antrenmanı yapmak ve proteince zengin beslenmek kas kaybını azaltabilir.

30’lu yaşlarda rafine şekerden, gazlı içeceklerden uzak durmak önemlidir. Kalsiyum, folat ve demir bakımından zengin besinleri tüketmeye devam edilmeli gerekli durumlarda takviye alınmalıdır.

30’lu yaşlardaki bir kadın için günlük magnezyum ihtiyacı 320 mg’dır. Magnezyumun; vücut için enerji üretmekten tutun, tansiyonu düzenleme, kan şekerini dengeleme gibi bir çok reaksiyonda hayati önemi vardır. Badem, kaju fıstığı, ham kakao yoğurt; iyi birer magnezyum kaynağıdır.

40’larda : Antioksidanlar şart

Serbest radikaller yaşlanmaya ve birçok kronik hastalığa neden olur.

 Bu nedenle 40’larda C ve E vitaminleri  bakımından yüksek, serbest radikallerle savaşan antioksidanları tüketmek gerekir. C vitamini için; kırmızı ve yeşilbiber, kivi, çilek, brüksel lahanası, ve domates; E vitamini için ayçiçeği çekirdeği, badem, fındık ve fıstık tüketmek önemlidir. Bunlar haricinde  havuç, kayısı ve yeşil sebzeler tüketmek de oldukça gereklidir. Tüm bunların yanı sıra lifli gıdalar  tüketmek, 40’lı yaşlar için son derece önemlidir.

50’lerde: D vitamini ve B12 ve yine Kalsiyum

Menopoz kadınlarda 50’li yaşlarda kadınlarda kemik kaybına neden olur.  Bu nedenle kalsiyum takviyeleri çok önemlidir. Ayrıca 50’li yaşlarda  D vitamini üretme kapasitesi de azalır.

Ancak bunların yanında özellikle, sinirleri ve DNA’yı onaran B12 vitamini bu yaşlarda mutlaka takviye olarak alınmalıdır.

 

Sağlıklı yaşam,


© 2021 SagligaDestek.com Tüm Hakları Saklıdır
whatsapp