• 200 ₺ üzeri ücretsiz kargo
Güç Ve Denge İçin Maca Tozu...,

Güç Ve Denge İçin Maca Tozu...

Perşembe, 30 Nisan 2020

Peru Ginsengi Faydaları Nelerdir?

Maca, 2000 yıldır Peru civarında kullanılan,  hatta İnkaların döneminde para yerine kullanılan ve  mucizevi etkileri  olduğuna inanılan bir bitki. İnka askerleri düzenli olarak Maca tüketirlermiş, İspanyollar daha sonra İnkalardan öğrendikleri Maca’yı askerlerine ve yorgun düşmüş atlarına vermişler. Atların güç kazandığını ve aynı zamanda doğurganlıklarının da belirgin ölçüde arttığını fark ettiklerinde kendileri de tüketmeye başlamışlar.

Maca, And Dağları’nın yükseklerinde yetişen bir tür bitkidir. 4200 metre yükseklikte yetişen ve  hem aşırı sıcağa hem de aşırı soğuğa oldukça dayanıklı olan bu bitki brokoli ve lahanayla yakından akrabadır.

Peru ginsengi olarak da bilinen adaptojen gıdalar grubunda yer alan maca yetiştiği bölgelerde çok eskiden beri kullanılsa da dünyadaki popülaritesi oldukça yenidir. Adaptojenler, vücudumuzdaki stres gibi çeşitli faktörler sebebiyle bozulan dengemizi geri kazanabilmeyi sağlayan ve direnç arttıran gıdalardır.

Maca tozu Maca bitkisinin köklerinin kurutularak ezilmesiyle elde  edilirir ve  kaybetmemesi için çiğ tüketilmesi önemlidir. 

Maca tozu oldukça besleyici bir içeriğe sahiptir. Kaliteli karbonhidrat, protein, sağlıklı yağ ve lif  içeriklerinin yanında yüksek miktarda  bakır , demir, magnezyum, potasyum, C ve B6 vitaminleri içermektedir. Dayanıklılığı ve güçlülüğü arttırdığı bilinen ve antrenman performansını yükselten maca tozu sporcu beslenmesinde antrenman öncesi destekleyici gıda olarak önerilmektedir.

Peki pek çok iyileştirici özelliği bulunan maca bitkisinin insan vücuduna faydaları nelerdir?

Cinsel sağlık ve hormonların düzenlenmesi üzerine etkileri

Maca’nın popüler olmasının en öenmli nedeni  doğurganlık ve libido konularında hem erkek hem de kadın için olumlu etkileridir. Maca tozunu düzenli kullanan kişiler üzerinde yapılan araştırmalar libido artışı olduğunu göstermiştir.

Ayrıca sperm kalitesini arttırması ve kadınlardaki hormon dengesizlikleri üzerinde olumlu etkiler gözlenmesi sayesinde, eski çağlardan beri tedavi amaçlı kullanılmaktadır. 

Ayrıca menapoz döneminde görülen semptomlarını hafifleten ve bu süreci kolaylaştıran bir besindir. Ani sıcak basmaları, vajinal kuruluk, duygu durum  değişiklikleri, düzensiz uyku gibi sıkıntıların kontrol altına alınmasına yardımcı olurken, menapoz kaynaklı kemik sorunlarına karşı da korumaktadır. 

Bunun yanında regl dönemlerindeki depresyon, mod  değişikliği, adet ağrısı gibi birçok semptomu azalttığı da gözlemlenmiştir. 

Cilt ve saç sağlığına etkileri

Maca, UV ışınlarının cilt üzerinde olan etkilerini azaltmaktadır. Ayrıca güneş ışınlarına maruz kalmış ciltte iyileşmeyi hızlandırdığı da yapılan çalışmalarda kanıtlanmıştır.  

Maca, içerdiği çinko mineralleri sayesinde saçların dökülmesini engellemeye yardımcıdır.

Sindirim üzerindeki etkileri

Bolca lif ve karbonhidratlar içermesi sayesinde sindirim sistemini destekleyen ve düzgün çalışmasını sağlamaya yardımcıdır. Maca gaz, kabızlık ve ishal gibi durumlarda önerilir.

Ruh hali üzerine etkileri

Maca tozunun etkilerinden bir tanesi de ruh sağlığına olan katkılarıdır. Fiziksel ve duygusal olarak rahatlama ve dinginlik hissi veren maca, stres ve anksiyete gibi günümüzde sıklıkla karşımıza çıkan problemlerin kontrol altına alınması ve düzeltilmesinde de oldukça etkilidir. 

Beyin sağlığı üzerine  etkileri

Zihin sağlığına olan faydalarının yanı sıra beyin fonksiyonlarını da geliştirmektedir. Maça Peru’da okul çağındaki çocukların performansını yükseltmek için kullanılmaktadır. Öğrenme ve hafıza konularında destekleyici bir etkisi olan maca, ayrıca alzheimer gibi hafızayı etkileyen hastalıkların tedavisinde destekleyici olarak kullanılır.

Maca Tozu nasıl üretilir?

Naturiga’nın Maca bitkisi Peru’nun Carhuamayo eyaletinde “Bombom Platosu” adı verilen bölgede 4.000 metrenin biraz üzerinde yetiştirilmektedir. Maca kökleri, zarar görmesini önlemek için bir cashu adı verilen küçük bir çapa kullanarak elle çıkarılır, daha sonra güneş altında

doğal olarak 10-15 gün boyunca kurutulur. Titizlikle seçilen kuru Maca kökleri tartıp temizlendikten sonra yerel işleme fabrikasına götürülür.

Bu kökler yeniden yıkanır, dezenfekte edilir ve nem kontrolü altında tamamıyla kurutulmadan önce küçük 10 mm’lik şeritler halinde kesilir. Kurutulan şeritler toz halinde ince şekilde öğütülür ve daha sonra, paketlenmeden önce gerekli testleri yapılır ve kalitesi bir kez daha kontrol

edilir.

Nasıl kullanılır?

Maca tozu smoothielere, kahveye, taze sebze, meyve sularına, yoğurt ve sütlere 1-3 çay kaşığı karıştırarak kolaylıkla tüketilebilir. Naturiga Maca tozu renklendirici, katkı maddesi, ilave şeker, raf ömrünü uzatmak için herhangi bir kimyasal içermez.

Mesela; badem sütüne,daha önceden hazırlayıp buzluğa attığınız kakaolu buz küplerini ve Maca kökü tozumuzu ekleyip  ve harika bir buzlu Maca latte ile güne devam etmek edebilirsiniz.
Dileyenler,biraz daha tatlı sevenler içine az bir doğal tatlandırıcı da ekleyebilir.
Maca ile kakaonun birleşimi gerçek bir lezzet şölenidir bu arada,aromaları çok yakışır birbirine.

 

 

Sağlıklı Yaşam,


© 2021 SagligaDestek.com Tüm Hakları Saklıdır
whatsapp