• 200 ₺ üzeri ücretsiz kargo
Geri Dönüşüm: Neden Önemli?,

Geri Dönüşüm: Neden Önemli?

Cuma, 08 Mayıs 2020

Geri Dönüşüm: Neden Önemli?

Geri dönüşümün  önemli olduğunu ve doğaya sağladığı yararlar ile ilgili hepimizin az çok fikri vardır. Temel olarak geri dönüşüm; atıkların kendi içlerinde ayrıştırılarak doğaya geri kazandırılmasına deniyor. Atıklar çeşitli fiziksel, kimyasal ve biyokimyasal süreçlerden geçiyor ve yeniden kullanıma hazır hale geliyorlar.

  • Geri dönüşüm sayesinde atıkların tekrar değerlendirilmesi neticesinde doğal kaynaklar korunmuş oluyor.
  • Geri dönüştürülen malzemeler sayesinde enerji tasarrufu sağlanıyor. Tek bir alüminyum kutu bile geri dönüştürüldüğünde, yaklaşık %96 oranında bir enerji tasarrufu sağlanıyor.
  • Geri dönüşüm sayesinde atık miktarı azalıyor böylelikle hava, toprak ve sular daha az kirleniyor.

 

Geri Dönüşüm: Nasıl?

Geri dönüşümü atıkları cam, metal, plastik ve kağıt gibi en temel 4 kategoriye ayrıştırarak başlatabiliriz. Bu atıklar; fiziksel ve kimyasal değişimler sonucunda yeni birer malzemeye dönüşür.

Geri dönüşüm sürecine katılması için ayırdığınız  25 pet şişe, gezegene bir ceket olarak geri dönüyor. Ya da 1 ton kullanılmış kağıdın geri dönüştürüldüğünde 34 kişinin oksijen ihtiyacını sağlayan 17 yetişkin ağaç korunmuş oluyor (PAGÇEV). En iyiyse  insanı böyle umut dolduran sonuçların yaratılmasında siz de aktif bir şekilde yer alabiliyorsunuz.

Evde geri dönüşümün ilk adımı, kağıt, plastik, cam ve metal atıklar olmak üzere, dört temel grup oluşturmak. Sebze, meyve gibi organik atıklar içinse  kompost yapmak denenebilir.

Kullanılmış kağıtlar, zarflar, post-itler, broşürler, dergiler, fiş ve faturalar, koliler, karton kutular geri dönüşebilen kağıt atıklar arasında yer alıyor.

Teneke, konserve kutusu, alüminyum tencere ve tavalar metal atık, pet şişe, şampuan ve deterjan kutuları plastik atık, cam şişe, saklama kabı, kavanoz veya parfüm şişeleri cam atık kategorisine giriyor.

Atıkları ayrıştırdıktan sonra yapılması gereken tek şey; belediyenin atık toplama günlerini öğrenerek ve o günlerde atıklarını geri dönüştürülmek üzere teslim etmek. Bazı belediyeler, cam atıkları diğer ambalaj atıklarından farklı olarak sokaklara yerleştirdikleri cam kumbaralar aracılığıyla toplar. Bu noktada yine, bağlı olduğunuz belediyenin geri dönüşüm uygulamalarını takip etmenizi öneririz.

Hangi malzemeler geri dönüşüm kutularına atılmamalı?

Geri dönüşümle ilgili bir diğer önemli noktaysa, geri dönüşüm kutularına atılmaması gereken şeyler. Kıyafet askıları, medikal atıklar ve piller de geri dönüşmeyen ya da geri dönüşümü için özel birtakım süreçlere ihtiyaç duyan malzemeler arasına giriyor.

Bunlar dışında; örneğin ampul ve floresanları, kırılmış camları, peçete ve tuvalet kağıdı, hijyenik ped, pamuk gibi kozmetikleri, kirli pizza kutularını, strafor tabak ve bardakları, naylon poşetleri, streç filmleri, geri dönüşüm kutularına atmamak gerekiyor.

 

Sağlıklı yaşam,


© 2021 SagligaDestek.com Tüm Hakları Saklıdır
whatsapp