• 200 ₺ üzeri ücretsiz kargo
Evden Verimli Çalışmak Mümkün mü? ,

Evden Verimli Çalışmak Mümkün mü?

Pazar, 22 Mart 2020

Korona virüs tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de bizlerin alışkanlıklarını değiştirdi. Tüm dünya koranavirüsün etkisi altında. Günlük hayat akışımızda bir çok değişiklik oldu. Bunlardan biri de bir çok şirketin uygulamaya geçirdiği home office “evden çalışma” modeli. Aslında bu birçoğumuzun hep istediği bir durumken bir anda hayatımızın bir parçası olunca bu “home office” konusu kafamızı karıştırmış, iş verimliliğimizi düşürmüş olabilir.

Normalde evimiz; rahatlamak, günün yorgunluğunu atmak, ailemizle vakit geçirmek için kullandığımız bir alanken; artık bizlerin çalışma ofisi olunca dikkat dağıtan bir çok unsur ortaya çıkıyor. Bu da çalışma motivasyonumuzun düşmesine neden olabilir. Peki evde nasıl motivasyonumuzu kaybetmeden çalışabiliriz? İşte bazı basit öneriler;

Günü planlamak!

Aslında günümüzü planlamak hangi ortamda çalışıyorsak çalışalım, sorumluluklarımızı, önceliklerimizi belirlemek için bize çok yardımcı olacaktır. Planımızı not defterimize, ya da elektronik takvimlerimize yazarsak sorumluluklarımızı atlamaz, önceliklerimizi belirler görev odaklı bir zihin yapısında kalabiliriz.

Günlük planımızda mutlaka mola zamanlarına da yer vermeliyiz. Böylelikle sürekli çalışma halinden uzaklaşır ve konsantrasyonumuzu kaybetmeyiz. Ayrıca bu tür molalar vermek evde birlikte olduğumuz diğer kişilere de bizi “sürekli çalışıyorum”  havasından çıkarır, gerçekten çalıştığımıza ikna edersmiley Mola zamanlarını belirlemek için bilimsel açıdan da kanıtlanmış olan “pomodoro tekniğini” kullabilirsiniz.

Pomodoro Tekniği

Bu tekniğin özeti şöyle;

25 dakika çalışıp 5 dakika ara” vermek. Kısa sürede işe tam odaklanınca o 25 dakikadan bir saat gibi bir verim alabiliyoruzsmiley

1 pomodoro 30 dakika ediyor ve eğer aralıksız 4 pomodoro yaparsak yarım saatlik bir ara verebiliyoruz, güzel değil mi? 

5 dakikalık molalarda kahve hazırlayabilir, sosyal medyada dolaşabilir, bir şarkılık dans hakkımızı kullanabilir, koca bir bardak su içebiliriz. Çalışırken su içmeyi de unutmayalım.

Yarım saatlik molalarda ise; çamaşırları makineye atabilir, yıkanan çamaşır ya da bulaşıkları yerleştirebilir, çarşafları değiştirebilir, ya da kitabımıza kaldığımız yerden devam edebilir, sevdiğimiz kısa dizilerden 1 bölüm izleyebiliriz smiley Seçim bize kalmış...

Giyinmek.

Bazılarımız gün boyunca pijama ile dolaşmayı tercih edebilir. Bu durum sadece hafta sonları ya da hafta içinde işten gelince çok da sorun olmayabilir. Ancak sürekli evde olduğumuz bugünlerde psikolojik olarak bizi güne hazırlamaz.

Bu nedenle elbette takım elbise giymeyelim ancak, rahat bir pantolon, tişört giymek bizi çalışma havasına sokacaktır.

Ortam belirlemek.

Çalıştığımız ortam performansımızı ciddi şekilde etkileyecektir. O nedenle evimizde bir çalışma alanı belirlemek motivasyonumuzda büyük bir artışa sebep olabilir. Bu alanı baştan aşağı dekore etmek çok mümkün olmayabilir, ancak bu alana düzenli şekilde not defterimizi, bilgisayarımızı, sevdiğimiz dekoratif eşyaları koyup rahatlatıcı bir müzik açmak kendi ofis ortamımızı kurmamıza yardımcı olacaktır. Belki ek olarak nane, portakal,okaliptus gibi aromaterapik kokulardan da faydalanabiliriz.

İletişim kurmak.

Bu süreçte iş arkadaşlarımızla hatta mümkünse müşterilerimizle iletişim içinde olmak oldukça önemlidir. Böylelikle hem işleri aksatmaz hem de dijital yollarla sosyal olmaya devam edebiliriz. Yapacağımız görüşmeler sadece iş ile ilgili olmak zorunda değil güncel konuları kendimize ayırdığımız zamanlardan çalmadan ve işimizi bölmeden planlı ve belirli saatlerde yazışmak ya da konuşmak iş performansımızı artıracaktır.

Sınırlarımızı belirlemek.

Normalde işe gittiğimiz saatte evde işe başlayıp, ofisten çıkış saatinde de işi bitirmek verimlilik açısndan oldukça önemli.

Evden çalışmaya başlanan ilk hafta bu rutini oluşturmak zor olsa da eğer bu prensibe bağlı kalınırsa  alışkanlık haline dönüştürebiliriz.

Hareket Etmek ve Sağlıklı Beslenmek.

Evden çalışırken hareketsiz kalmamak çok önemli. Bugünlerde evden çıkıp yürüyüş yapamıyoruz belki ama, evdeyken de basit egzersiz ve esneme hareketleri yapmayı ihmal etmemek gerekir. Bunun için online platformlardan faydalanabiliriz. Birçok spor eğitmeni hiç bir ekipman gerektirmeyen her seviyeye uygun egzersizleri paylaşmaya devam ediyor, mutlaka seveceğiniz bir egzersiz olacaktır smiley Bu arada evi havalandırmak da hem sağlık hem de çalışma motivasyonu için önemli elbette.

Ayrıca bu zamanlarda öğünlerinizi sağlıklı besinlerden oluşturmak da bir başka konu. Mevsim meyve ve sebzelerinden oluşan bir beslenme rutini oluşturmalı ve yeteri kadar protein almayı da ihmal etmemeliyiz. Bunların yanında hareketsizlik kaynaklı kilo almalara karşı iştahımızı kontrol etmeye yardımcı prebiyotik desteklerden yararlanmak da faydalı olacaktır. Dikkatimizi toplamaya yardımcı magnezyum tuzlarının arasında biyoyararlanımı ve emilimi en yüksek olanlardan magnezyum bisglisinat ve magnezyum sitrat takviyeleri almak, B12 vitaminini ihmal etmemek bizi daha dinç tutacaktır.

Son olarak sokağın seslerini özlediysek İstanbul’un çeşitli semtlerinin seslerini dinleyebileceğiniz bir web sitesi önerisi linki aşağıda smiley

 

 

 

 

sağlıklı yaşam,


© 2021 SagligaDestek.com Tüm Hakları Saklıdır
whatsapp