• 200 ₺ üzeri ücretsiz kargo
Doğanın mucizesi kekiğin faydaları nelerdir?,

Doğanın mucizesi kekiğin faydaları nelerdir?

Cuma, 13 Kasım 2020

Kekik nane ailesinden gelen yaprak dökmeyen, çok yıllık beyaz ya da pembe çiçekler açan bir bitkidir.  Akdeniz ve Güney Avrupa bölgelerinde yaygın olarak bulunur.Genel olarak Türk mutfağında et yemekleri ile birlikte tercih ederiz.

Kekiğin 300’den fazla çeşidi bulunur, yapraklarının rengi de çeşitlerine göre değişiklik gösterir. kekiğin, çeşidine göre yapraklarının da rengi değişiklik gösterir. Keskin aromatik kokusu canlandırıcı etkiye sahiptir. Bu özelliğinden ötürü de çok uzun yıllardır tütsü olarak da kullanılır.

KEKİĞİN MİTOLOJİK ÖYKÜSÜ

Latince adı thymus olan kekiğin mitolojideki inanışa göre Troya Savaşı’nın başlamasına neden olan güzeller güzeli Helen, bu savaş yüzünden çok acı çeker. Günlerce bu acıyla sürekli ağlayan Helen’in gözyaşlarından kekik bitkisi oluşur. Kekik bu yüzden Antik Yunan’da cesaret, hüzün ve asaletin simgesi kabul edilmiş ve sefere çıkan askerlere hediye olarak verilirmiş. Kekiğin acımsı tadının da Helen’in acısından kaynaklandığına inanılırmış.

Kekik adını da yine onu ilk kullanan Yunan medeniyetinin kullandığı dil olan Latince’den alır. Latincede kekik anlamına gelen -oreganos- “oros – dağ” ve “ganos – keyif” kelimelerinin birleşimi olan “dağdaki keyif” kökünden alır.

 Kullanımı antikçağlara uzanan kekik yağının da sayısız faydası mevcut. Antiseptik ve antibakteriyel özelliklere sahip kekik yağı özellikle bağışıklık, sindirim ve solunum sistemini destekliyor. Sakinleştirici özelliği ile biliniyor. Kekik yağı bağışıklık sistemini desteklediği için özellikle soğuk algınlığında bir destek. Göğüs ve boğaz enfeksiyonlarında tıkanmaları açıp rahatlatma sağladığını hepimiz biliriz.. Hastalık dönemlerinde virüslerle savaşma özelliği sayesinde buğu metodu ile kullanılabilir.  Koronavirüse (Covid-19) karşı araştırmalar devam ederken kekiğin de bu virüsle mücadelede etkili olabileceği tahmin ediliyor. 

KARVAKROL NEDİR?

Karvakrol kekik bitkisinin ana bileşenlerinden biridir. Kekik bitkisinin diğer bileşeni ise timol’dür. Ülkemizde karvakrol ve timol özlerini yüksek oranda barındıran 21 farklı kekik türü vardır. Tıbbi amaçla kullanılacak kekiğin yüzde 1-2 oranında uçucu yağ, en az yüzde 20 oranında timol ve karvakrol içermesi beklenir. Türkiye’deki kekiklerde bu oranlar oldukça yüksektir. (uçucu yağ yüzde 2-7, timol ve karvakrol ise yüzde 85’ kadar çıkmaktadır).

Kekikten elde edilen karvakrol özü antiviral ve antibakteriyel özellikleri ile geleneksel tamamlayıcı bitki desteklerinin hazırlanmasında kullanılır. Özel şartlar yerine getirilerek ve ülkemiz sorumlu makamlarından alınan onaylarla hazırlanan karvakrol özlü bitki destekleri antiviral özellikleri ile bağışıklık sisteminin doğal destekçisidir.

Kekiğin en önemli içerikleri karvakrol ve timol’ün, güçlü antiviral, antioksidan antibakteriyel ve antifungal etkileri çalışmalarla kanıtlanmıştır. Karvakrol ve timol özlerinin kullanıldığı ürünler günümüzde yedi farklı Avrupa ülkesinde ‘bitkisel tıbbi ürün’ sınıfında onaylanmıştır.

Yapılan bir araştırmada “stafilokokus aureus” adlı bakteri ile enfekte edilen ve kekik yağı verilen 14 farenin 6’sı yaşarken, aynı şekilde enfekte edilen ve antibiyotik verilen 14 farenin 7’si yaşamıştır (1).

Yani kekik yağı -neredeyse- bazı antibiyotikler kadar etkilidir!

Ayrıca kekik yağı, ameliyat sonrası dikiş yerlerinde meydana gelen enfeksiyonları azaltabilir (2). Yani sadece ağızdan alınan antibiyotikler gibi sistemik etki değil, temas yüzeyine etki etmesi ile yüzeyel enfeksiyonlarını da engelleyebilir.

Candida gibi ağız ve vajinada ciddi sorun olabilen mantar enfeksiyonundan, tedavisi zor ayak mantarına kadar birçok problemde kekik yağı kullanılabilir (3).

Bu sebeple kekik yağı bakterilerde olduğu gibi mantarlarda da hem içilerek hem de dışarıdan sürülerek kullanılabilir.

Kekik yağı ne zaman kullanılmalıdır?

Soğuk algınlığı zamanlarında (gargara, içecek ve buhar olarak),

Ayak ve herhangi bir vücut mantarı yaşandığında (topikal krem olarak),

Mide ve bağırsak paraziti durumlarında (içecek olarak),

Sinüzit durumunda (buhar olarak),

İdrar yolu enfeksiyonlarında (içecek olarak),

 KEKİK KULLANIMDA DİKKATLİ OLALIM!

  • Kekik yağı güçlü bir uçucu yağ olduğu için önerilen damla sayıları geçilmemelidir.
  • Kekik yağı ilaç değildir, herhangi bir hastalık tedavisinde kullanılmaz.
  • Kekik yağı kesinlikle ağza alınmaz. Dilinize ağzınıza damlatırsanız irite eder tahriş eder..
  1. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/20021093/
  2. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/21968667/
  3. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/26281965/
carvacrol, kekik, saglikli yasam,


© 2021 SagligaDestek.com Tüm Hakları Saklıdır
whatsapp