• 200 ₺ üzeri ücretsiz kargo
Corona Virüsü Nedir? Kimler Corona Virüsü Tehditi Altında?,

Corona Virüsü Nedir? Kimler Corona Virüsü Tehditi Altında?

Pazartesi, 02 Mart 2020

Çin’in Vuhan kentinde ortaya çıkan ve  çok hızlı şekilde Dünya’nın farklı ülkelerine de sıçrayan Corona virüsü  hepimizin gündemini değiştirdi ve endişe yarattı. Sağlık Bakanlığı hastalık görülen bir çok ülkeye uçuşları durdurdu, sınırları kapattı. Henüz Türkiye’de ortaya çıkmamasına rağmen Corona virüsü dünya gündeminde çok önemli bir yer tutuyor ve her gün görülen vakaların ve ölümlerin sayısı artıyor.

Peki bu gizemli virüs hakkında biz neler biliyoruz?

Corona virüsü nedir?

Çin’de başlayan salgın ile ilgili yapılan çalışmalar bunun nedeninin Corona virüsü olduğunu ortaya çıkarttı.  Aslında tıp literatüründe uzun yıllardan beri tanımlı olan Corona virüsleri geniş bir aile ve bir çok farklı türü var.Bu aileye mensup virüslerin sebep olduğu hastalıkların tamamı ölüme neden olmadığı gibi tüm türleri de insan üzerinde etkili değil. Corona virüsleri genellikle üst solunum yolu enfeksiyonlarına neden oluyor. Çin’de ortaya çıkan en başta gizemi çok da çözülemeyen ve yeni tip koronavirüs COVID-19  olarak isimlendirilen bu virüs kişide zatürre belirtileri gösteriyor.

2002’de de Çin’de görülen ve oldukça hızlı bir şekilde yayılan SARS’ın kaynağı da Corona virüsleriydi. Yeni tip koronavirüs COVID-19 , SARS hastalığının nedeni olan virüse yüzde 80 oranında benzerlik gösteriyor ve ikisi de hızlı bir şekilde insandan insana bulaşıyor.

Corona Virüsünün Belirtileri Nelerdir?

  • Ateş
  • Halsizlik ve durgunluk
  • İştahsızlık ve kilo kaybı
  • Boğaz ağrısı
  • İshal
  • Görme sorunları, gözün sulanması ve gözde renk değişimi
  • Solunum sorunları ve nezle
  • Denge sorunları

Corona Virüsünün Tedavisi Var Mı?

Antibiyotikler virüsleri tedavi etmez. Dolayısıyla Corona virüsü kaynaklı hastalıklarda da antibiyotikler etkisizdir. Sadece hastalığın seyrine göre  destek amaçlı antibiyotik kullanımı önerilebilir.

Öksürük ilaçları, ateş düşürücüler, ağrı kesiciler hastaları rahatlatma amacıyla tedavide kullanılabilir.

 C vitamini kürleri ve immün sistemini güçlendiren takviyeler bu hastalığın tedavi sürecinde oldukça önemlidir.

İlginizi çekebilir: Sağlık Yaşam Ürünleri

Corona Virüsünden Korunmak İçin Neler Yapmak Gerek?

Coronavirüs aslında ailenin diğer üyeleri olan SARS ve MERS ile kıyaslandığında; SARS’ta %11 -12 ve MERS’te %35-50 olan yaşam kaybı olduğu düşünülürse ölüm oranının %1-2 gibi olması oldukça düşük bir orana sahiptir. Ancak çok hızla bulaşabilme özelliğine sahiptir ve bu nedenle tehlike oluşturmaktadır.

Bağışıklık sistemini güçlendirmek; tüm hastalıklarda olduğu gibi Corona virüsünden de korunmak için en önemli şarttır. Bunun yanında sağlıklı ve dengeli beslenmeyi içeren bir hayat tarzına sahip olmak çok önemlidir. Düzenli uyku, stresten uzak durmak, hareketli bir hayat tarzı, açık havada yürüyüş hijyen kurallarına uymak, sigara ve alkolden uzak durmak da bağışıklık sistemimizi güçlendirmekte bize yardımcı olur.

Oldukça hızlı bir şekilde yayılan bu hastalığı önlemek için sosyal ortamlarda da dikkatli olmak gerekiyor.

Maske takmak, elleri sık sık yıkamak, temastan kaçınmak, hapşırmak ve öksürük gibi durumlarda mendil kullanımına önem vermek hastalıktan korunmak için şart.

Corona virüsleri hayvanlarda da görülür. Bu nedenle gıda olarak tükettiğimiz et ürünlerini  iyice pişirmek de olası virüsleri etkisiz hale getirmek için önerilen bir yöntemdir.

Özellikle kış aylarında sıklıkla gündeme gelen virüs kaynaklı hastalıklara karşı oldukça etkili gıdalar var. Ayrıca sırf bağışıklığımızı güçlendirmek için kimyasal maddeler almak yerine doğal olarak yıllardır etkileri bilinen propolis, okaliptüs yağı, kekik yağı , biberiye yağı gibi bileşenler içeren doğal takviyeler almak da bağışıklık sistemimizi güçlendirmeye yardımcı olacaktır.

İlginizi çekebilir: Doğal Destek Gıda Takviyeleri 

sağlıklı yaşam,


© 2021 SagligaDestek.com Tüm Hakları Saklıdır
whatsapp